Kiedy do mojego pokoju wpadnie orangutan?

Dlaczego kiedyś może wprowadzić się do Ciebie orangutan? Może się tak stać za sprawą oleju palmowego

Przypomnę może niewtajemniczonym, iż jest to składnik wielu produktów wysokoprzetworzonych, dostępnych na codzień ( w tym np. Nutelli, chipsów, czy jedzenia typu fast food ). Oprócz szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, jest pozyskiwany w bardzo niehumanitarny sposób. O tym wspomnę jednak później.

Olej w czystej postaci nie miałby tak negatywnych skutków zdrowotnych w wyniku jego spożywania. Staje się tak za sprawą jego wysokiego przetworzenia. Pod wpływem rafinowania staje się źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych, których duża zawartość w diecie wpływa na rozwój chorób układu krwionośnego, cukrzycy typu II czy chorób serca. Światowa Organizacja Zdrowia ( World Health Organization ) zaleca minimalizowanie tłuszczów nasyconych w diecie. Nie jest to bardzo trudne, gdyż wymaga od nas rezygnacji z produktów, które również z innych względów nie powinny się w niej nigdy znaleźć.

Okrutne procedery pozyskiwania oleju palmowego to kolejny wątek budzący we mnie grozę

Mam na myśli bezlitosne pozbawianie siedlisk wielu gatunków zwierząt, czy też zabijanie ich przez pracowników plantacji w celu zmniejszenia strat. W artykule nawiązującym do tematu na stronie www.dzikiezycie.pl doczytałam, że co najmniej 1500 orangutanów poniosło śmierć w wyniku celowych ataków pracowników plantacji i utraty siedlisk spowodowanych ekspansją upraw palm olejowych na tereny leśne.

Orangutany sumatrzańskie są dzisiaj zagrożonym gatunkiem

Siedzę przy kominku i piszę dla Was ten post, podczas gdy na drugim końcu świata buldożery dewastują drzewa i zabijają zwierzęta. Piszę ten post, podczas gdy gdzieś w jakiejś odległej fabryce rafinują się tony oleju palmowego dla firmy Nestle. Ty czytasz ten artykuł w zaciszu własnego domu, podczas gdy produkują się kolejne słoiki z Nutellą ( ¼ Nutelli to olej palmowy ). Możesz zrelatywizować ten post tłumacząc sobie, że nie masz wpływu na wielkie koncerny. Ale uwierz mi, że gdy sięgniesz po Kit – Kata następnym razem, pomyślisz o jego składzie. Gdyby choć niewielka część konsumentów takich batonów myślała o koszcie jego produkcji, być może za kilka lat coś by się zmieniło. Tak się powoli dzieje.

Angielska sieć marketów “Iceland” zadeklarowała wycofanie wszystkich produktów zawierających olej palmowy

Spot reklamowy wyprodukowany przez firmę został ocenzurowany w Wielkiej Brytanii, co tylko wzmogło zainteresowanie filmem. Szybko stał się viralem w internecie i z chęcią Wam go prezentuję. Dla osób nie mówiących po angielsku podpowiem, iż to rymowane słowa dziewczynki. Nie rozumie ona dlaczego w jej pokoju zamieszkał orangutan. On zwyczajnie robi to, co jemu zrobiono, gdy ktoś tak samo wtargnął do jego domu.

 

 

Przez nasze bezgraniczne potrzeby konsumpcji, żywienie fast-foodem, kupowanie gotowych dań i słodyczy wspomagamy ten proceder. Biorę w nim udział ja i bierzesz w nim udział Ty od chwili gdy świadomie wybieramy takie produkty.

Często myślę, że bycie ignorantem jest wybawieniem. Świadomość przytłacza, ale może być kołem napędowym do pozytywnych zmian. Zmiany bowiem są czymś, co naszej planecie jest bezwzględnie potrzebne i każdy z nas jest za to odpowiedzialny. Kiedy do mojego pokoju wpadnie orangutan, przytulę go i przeproszę.

A Ty? Czy jesteś gotowy na wprowadzenie się do Twojego pokoju orangutana?

Może Ci się spodobać:

3 komentarze

  1. Niestety…to tylko jeden z wielu wątków dotyczący totalnej dewastacji środowiska naturalnego 🙁 Szczególnie przykry…
    Zgadzam się z Tobą,że większość z nas podchodzi to tematu bardzo powierzchownie….w myśl zasady ” jestem tylko jednostką, sam nic nie zdziałam” To typowe dla konsumcjonizmu. Niewielu z nas z ręką na sercu może powiedzieć” nigdy nie jem Nutelli” i podobnych „wynalazków”? Ale jedno jest pewne- nigdy nie jest za późno na refleksję. Ode mnie wielkie TAK dla tego postu !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *