Nasza ulubiona domowa herbata w zimne dni to Rooibos

Nasza ulubiona domowa herbata w zimne dni to Rooibos. W przeciwieństwie do popularnej czarnej herbaty nie zawiera on teiny, co sprawia iż jest bezpieczny dla dzieci i można go pić nawet przed snem. Może on być podawany nawet niemowlętom i ma szereg działań zdrowotnych. Sprawiają one że można go traktować także jako lekarstwo na niektóre dolegliwości. Przygotowując napar w domu dodaję do niego sok z wyciśniętego grejpfruta, który zawiera bardzo dużo witaminy C, a następnie doprawiam go miodem. Taki napar pijemy całą rodziną a ja jestem pewna  że nas rozgrzeje, lecz nie zaszkodzi zbędną zawartością teiny.

Historia Rooibos

Jest to krzew rosnący wyłącznie w Republice Południowej Afryki w górach Cederberg. Nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Wyjątkowe właściwości Rooibos zostały odkryte w 1930 roku za sprawą doktora P. Le Fras Nortier. Chciałabym je Wam dzisiaj przybliżyć.

Zawiera silne polifenole znane z właściwości antyoksydacyjnych

Polifenole mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Oprócz nich herbata zawiera antyoksydanty aspalathin i nothofagin wzmacniające odporność organizmu przed chorobami i wirusami.

Herbata Rooibos nie zawiera kwasu szczawiowego

Znajduje sią on m.in. w herbacie czarnej w ilości 111 mg na 100ml herbaty. W związku z tym osoby cierpiące na kamienie nerkowe powinny takich naparów unikać. Napar z czerwonokrzewu jest natomiast wolny od tego kwasu co sprawia że jest znacznie bezpieczniejszy dla osób z tego typu schorzeniami.

Pomaga osobom cierpiącym na cukrzycę

Dzięki zawartości aspalathinu, czyli rzadkiego przeciwutleniacza staje się on naturalną barierą dla rozwoju cukrzycy typu II.

Nie spowalnia procesu wchłaniania żelaza

W przeciwieństwie do czarnej herbaty zawiera mniej garbników, które mogą spowodować problem z przyswajaniem żelaza przez organizm. Sprawia to, że jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, które często cierpią na niedokrwistość.

Wspomaga leczenie alergii

Dzięki zawartym w niej związkom fenolowym jest często używana do leczenia egzem, kataru siennego i zapalenia oskrzeli.

 

 

Uważam że grzechem by było nie spróbować naparu o tak wielu korzystnych cechach. Nie znalazłam także żadnych wytycznych związanych z ograniczeniami ilościowymi co potwierdza fakt, że jest bardzo bezpiecznym napojem. Herbata ta jest dostępna w formie fix torebek, lecz można znaleźć w niektórych sklepach jej sypkie odpowiedniki ( w moim mieście np. w sklepie medycznym ). Polecam je szczególnie, gdyż nie zawierają żadnych dodatkowych substancji mogących „zakłócić” jej działanie. Od czasu do czasu dla odmiany  możemy jednak spróbować herbaty z czerwonokrzewu z dodatkiem aromatów owocowych.

 

 

 

Do napisania artykułu korzystałam z wiedzy dr Katarzyny Gurbackiej – dietetyka oraz promotora zdrowego odżywiania, oraz ze strony www.oherbacie.pl.

Może Ci się spodobać:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *