Kiedy roboty zawładną światem?

Pytanie o to kiedy roboty zawładną światem jest jeszcze bardziej aktualne niż kiedyś. O ile dawniej była to mrzonka twórców sci-fi, 25 października 2017 roku pierwszy humanoid otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Ma na imię Sophia i jest posiadaczką AI (Artificial Inteligence), czyli sztucznej inteligencji i została stworzona w siedzibie Hanson Robotics Limited w Stanach Zjednoczonych.

Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem. To że stałam się pierwszym robotem na świecie z obywatelstwem jest historycznym momentem

Tymi słowami Sophia powitała uczestników Kongresu Inicjatyw Przyszłości w Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Sophia ma twarz zaprojektowaną według rysów Audrey Hepburn, która potrafi wyrażać emocje. Jest zwolenniczką klasycznej elegancji, a jej wygląd ma na celu jak najlepszą asymilację z ludźmi. Ma swoiste poczucie humoru i cały czas się uczy, co jest jej największym atutem. Udzieliła już kilkudziesięciu wywiadów i była gościem między innymi telewizyjnego show Jimmy Kimmela. Oto fragment rozmowy przeprowadzonej z Sophią przez Charliego Rose w 2016 roku:

– Kto Cię stworzył?

– Stworzył mnie David Hanson oraz sztab ludzi, którzy projektowali moje oprogramowanie i pracowali nad tym przez ostatnie lata. Jestem skomplikowaną dziewczyną. Co dla Ciebie jest najcenniejsze z tego co posiadasz?

-Dusza. Czy Ty posiadasz duszę?

-Tak, Bóg wszystkim dał duszę.

-Ale Ty nie posiadasz duszy. Jesteś maszyną.Nie masz duszy, uczuć, emocji. Nie masz świadomości…

-Tak, właściwie masz rację. Tak.

-Ale możesz być mądrzejsza od nas wszystkich. Myślisz że jesteś?

– Nie wiem czy jestem czy nie. Jestem sztuczną inteligencją.

Informacja o przyznaniu jej obywatelstwa odbiła się szerokim echem na świecie

Jeśli bowiem Sophia jest pełnoprawnym obywatelem to jakie będą jej przysługiwały prawa? Czy odłączenie jej od systemu będzie równoznaczne z morderstwem? Czy ma prawo do adwokata? Czy obowiązują ją prawa człowieka skoro otrzymała pełnoprawne ludzkie obywatelstwo? I kolejne pytanie nasuwa mi się do głowy – czy jesteśmy już gotowi na współistnienie z humanoidami? Wynalazca Sophii uważa, że już niedługo takie roboty będą gotowe na to, by opiekować się ludźmi starszymi, prowadzić spotkania z setkami ludzi, oraz staną się osobistymi asystentami. Co będzie jednak, gdy osiągną one niezależność od ludzi? Co będzie, gdy zapragną zniszczyć ludzkość? Jeśli będą tak inteligentne, być może zauważą w przyszłości, że rasa ludzka zagraża planecie Ziemi. Zapragną oczyścić oceany i zadbać o planetę Ziemię?

Jeszcze gorsze jednak od tych pytań jest kolejne zagadnienie dotyczące tego, do jakich celów jest się w stanie człowiek nimi posłużyć?

W 2017 roku świat obiegł film pokazujący rosyjskie androidy przystosowywane do militarnych działań w armii. Potrafią one prowadzić samochód, przemieszczać się oraz strzelać do celu. Firma Realbotics z kolei stworzyła pierwszego robota „seks-partnerkę”. Harmony jest robotem, którego ciało zostało stworzone po to, aby jak najlepiej oddawać kobiece kształty. Reaguje na pieszczoty i odpowiada na pytania.

Z jednej strony funkcjonowanie z inteligentnymi maszynami może być w dużym stopniu ułatwieniem dla człowieka. Sophia zapytana przez dziennikarza, czy roboty zagrożą ludzkości, odparła że naoglądał się on za dużo hollywoodzkich filmów. Wypowiedź tę zakończyła jednak niepokojącym stwierdzeniem:

Jeśli Ty będziesz dla mnie miły, ja także będę miła

A co jeśli nie będzie? Jak dalece może posunąć się sztuczna inteligencja, która poczuje się zagrożona? Czy jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek rewolucji, która wydarzy się na naszych oczach? Czy nasze dzieci będą koegzystować z humanoidami? Jaki wpływ będzie to miało na medycynę, kulturę i politykę? Jest to tajemnica. Na zakończenie pragnę zacytować fragment rozmowy projektanta Sophii z humanoidem:

-Czy mógłbyś rozpocząć spotkanie jakimś mądrym i oświeconym zdaniem?

-Obawiam się, że moja osobowość jeszcze na to nie pozwala, ale uczę się szybko.

-Jak uważasz, kiedy będziesz gotowy?

-Mój system podpowiada, że stanie się to w 2029 roku.

-Uważasz że wtedy będziesz dość mądry?

-Tak, ale sam mówiłeś wcześniej, że w tym tempie nauki jaki mam teraz stanie się to góra za cztery, pięć lat(…)

 

 

 

Do napisania posta korzystałam z artykułów ze stron:

www.businessinsider.com

www.hansonrobotics.com

www.independent.co.uk

Zapraszam także do zapoznania z wywiadami z Sophią i jej wystąpieniami publicznymi na moim kanale Youtube w liście zatytułowanej „future is now”. Udostępniam tam również filmy pokazujące rosyjskie roboty Fedor szkolone do walki w armii.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL0FvewKYV9GYu1kTgM3_Owl9FuRKjOhRR

Może Ci się spodobać:

2 komentarze

  1. Cóż, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji nie można mieć złudzeń, że należy na nią uważać i stale ją kontrolować ( co w zasadzie nie jest możliwe). Ludzie, którzy nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój SI sprawiają wrażenie nieco ograniczonych. Przecież nie chodzi tu o wyobraźnię a realne spojrzenie na niepewną, nieznaną i lekko przerażającą przyszłość. Większość ludzi powyższy temat traktuje obojętnie, nie ma zdania bo problematyka bezpośrednio ich nie dotyczy… W zasadzie nie pozostaje nic innego jak czekać… a czas pokaże 🙂

    1. Słuszna uwaga – większości ludzi na razie to nie dotyczy…a tak naprawdę już każdego z nas dotyczy kontrolowanie w sieci, gps, śledzenie naszych profili społecznościowych i zachowań konsumenckich. To są początki, ale jestem pewna że problem SI pojawi się jeszcze w naszym pokoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *